Blask dzieciństwa

Galeria

No moi Kochani. Teraz cofniemy się do czasów naszego dzieciństwa i przypomnimy sobie te wszystkie zabawki w naszym pokoju i te nie nasze na wystawach sklepowych. Ten zapach maminego ciasta, Mikołaja którego za nic nie potrafiliśmy złapać na gorącym uczynku, Zębową wróżkę która podmieniała nasze mleczaki na pieniążki, Aniołka albo Dzieciątko, które jakimś niewiadomym sposobem podrzucało prezenty pod choinkę, kołysanki które mama nuciła do snu, silnego tatę który nosił na rękach, na plecach, a kto miał rodzeństwo to te niezliczone kłótnie i wspólne zabawy z siostrą albo bratem. Wspaniałe czasy, prawda? Dziś juz bardzo mało mamy w sobie z takiego dzieciaka biegającego po placu zabaw. Życie nas goni i jakimś trafem pokierowało nas aż do kościoła Ojców Franciszkanów na młodzieżowe czuwanie albo, kto nie był, to na naszą stronę :). Naszą tematyką było byciem dzieckiem. Na początku czuwania nasi organizatorzy zaskoczyli wszystkich i zamiast spotkać się, jak zwykle, w kościele to zaprosili nas do ogródka franciszkańskiego na wspólne gry i zabawy. Było niesamowicie! Później udaliśmy się do kościoła, zabierając po drodze 3 klocki ( później się dowiecie dlaczego) i zaczęliśmy czuwanie. Co to znaczy być jak dziecko pomimo swoich lat? Czyli mamy być dziećmi żeby wejść do raju? A jak nie bedę jak dziecko to wyląduje w piekle? NIE! To właśnie wytłumaczyła nam Basia, Pani psycholog która na codzień pracuje z dziećmi. Basia szczególnie zwracała nam uwagę na zdanie z Pisma Świętego: Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dzieci, ten nie wejdzie do niego. Mówiła nam, że dzieci są szczere, prawdziwe i niewinne, cieszą się i płaczą, nie wstydzą się prosić o pomoc, wręcz niekiedy się jej bardzo domagają 🙂 Dorastając staliśmy się skryci, pochłonięci obowiązkami, a co gorsza, poważni! Podczas wystawienia Pana Jezusa, puściliśmy filmik gdzie dzieci odpowiadały na pytania :

 1. Jak wygląda Pan Bóg?
 2. Co to jest dusza?
 3. Co to jest modlitwa?
 4. Jakie fajne rzeczy stworzył Pan Bóg?
 5. Jak wygląda Niebo?

Filmiku nie możemy zamieścić w Internecie. Ale napiszę wam w skrócie co dzieci odpowiadały 😉 Tylko najpierw sam/a spróbuj odpowiedzieć na te pytania, nie zaglądając na odpowiedzi dzieciaków bo to nie będzie fair 😀

 1. Pan Bóg jest stary; ma długą, białą brodę; niebieskie oczy; białe włosy ( falowane) i złotą aureolkę ( albo koronę tak piękną że nie da się jej opisać ); jest człowiekiem i to bardzo pięknym; ma szare wąsy i jeszcze jest taaaki cudowny !
 2. Dusza jest piekielna albo czysta; jak umrzemy to nasz dusza idzie albo do piekła albo do nieba; dusza jest dymem/powietrzem.
 3. Anioł ma białą suknie; wianek z kolorowych kwiatów; ma pantofle i złotą aureolkę; cały czas za nami chodzi; chroni nas gdy przechodzimy przez ulicę przed autami; albo jak nam piłka wyleci na ulicę; może być albo chłopakiem albo dziewczyną; ma ciało i skrzydła; ma błękitne oczy.
 4. Modlitwa to rozmowa z Panem Bogiem; to Krzyż i Biblia; to jest takie coś że modlimy się za papieża; świętych ludzi; i za siostrę która jest daleko i może się jej coś stać.
 5. Słodycze; domy; drzewa; tlen; powietrze; piłkę; kościół; chmury; słońce; zwierzęta; nasz cały świat; ludzi czyli nas; motylki; baranki; ptaszki; i wszystko co jest na nim ohydne- na przykład robale BLE!
 6. Niebo to chmury; Ci którzy są w niebie i są na tych chmurach; i mają skrzydła oraz aureolkę; niebieskie tło; jest w nim baaardzo ciepło; można się wspinać po drzewach i nic nam się nie stanie; można się tam bawić i nigdy nie jest się smutnym.

Niesamowicie proste, prawda?

Można było usiąść przed Panem Jezusem, porozmawiać z Nim, opowiedzieć mu o dzisiejszym dniu, o naszych problemach i przygodach. Każdy z Nas też wylosował list od Anioła Stróża. Było ich dużo ale każdy był inny. Następnie z zabranych klocków wspólnie coś zbudowaliśmy 😀 Później Pan Jezus każdego z nas pobłogosławił osobiście. To było cudowne, gdy Jezus był nad głową, patrzył na każdego z nas.  Na końcu zeszliśmy do podziemi na cieplutką herbatkę, ciastka i wspólną rozmowę. I tak się skończyło kolejne czuwanie.

Mam nadzieję że zobaczymy się na następnym czuwaniu które wyjątkowo odbędzie się w Katedrze. Więcej informacji niedługo na facebooku! Do zobaczenia! 🙂

11348427_1071024182924855_1256394394_o 11414772_1071024132924860_228400226_o 11425594_1071024196258187_675496773_o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *