Historii o Krzyżu słów kilka

Relikwie Krzyża Świętego są najcenniejszą relikwią Chrześcijaństwa, którą możemy czcić w wielu kościołach na całym świecie. Jednak pomimo tego, że od setek lat są dla nas dostępne, nie zawsze tak było. Jak wyglądała historia tej relikwii?

Wszystko zaczyna się w roku 325, kiedy cesarz Konstantyn I Wielki poznaje biskupa Jerozolimy – Makarego. Ten opowiada mu o wielu śladach i pamiątkach po męce Chrystusa, które znajdują się gdzieś w mieście, jednak przysypane gruzami i ziemią. Cesarz, zaciekawiony historią posyła na poszukiwania swoją matkę – św. Helenę.

Rok 326. Helena nie ma łatwego zadania. Zaopatrzona w mapy starego miasta, próbuje odnaleźć się w nowym. Kiedyś to miejsce było zupełnie inne. Pierwsi chrześcijanie otaczali kultem miejsce, gdzie Jezus został ukrzyżowany, jednak po dwóch najazdach na Jerozolimę w latach 70. i 135. mieszkańcy musieli się wynieść, a na gruzach powstało zupełnie nowe miasto. Helena przez wiele miesięcy przeprowadzała wywiady z potomkami dawnych mieszkańców i świadkami wydarzeń, które miały miejsce na Golgocie. Wiedziała, że krzyż miał być wrzucony do cysterny wydrążonej w skale u stóp wzniesienia Golgoty. Niestety wzgórze wcale nie przypomina tego z czasów Chrystusa. Na szczycie stoi świątynia bóstw rzymskich. Na szczęście, ponieważ cesarz Konstantyn nadal chrześcijanom pełną swobodę religijną, Helena może nakazać usunąć świątynie.

nadszedł wreszcie dzień 14 września 327 roku. Po ponad roku poszukiwań Helena znajduje pęknięcie w skale, która skrywa grotę, a w niej są ukryte 3 krzyże. Obok leży również tabliczka, którą Piłat umieścił na krzyżu Jezusa. Pozostaje kwestia rozstrzygnięcia który krzyż jest krzyżem Zbawiciela. Tu z pomocą przyszedł biskup Makary. Najpierw poprosił wiernych aby modlili się o cud, a następnie kazał wszystkie krzyże przynieść, po kolei, do łoża umierającej kobiety. Pierwsze dwa krzyże nie spowodowały żadnych zmian, natomiast gdy tylko dotknęła się trzeciego krzyża została uzdrowiona. Stało się jasne, który krzyż jest właściwy.

Helena podzieliła go na 3 części – jedną zostawiła w Jerozolimie, drugą przesłała do Konstantynopola,a  trzecią zabrała do Rzymu.

To jednak nie koniec historii. W 614 roku król perski Chosroes podbił Palestynę oraz Jerozolimę. Wielu chrześcijan zginęło lub zostało wziętych do niewoli, także patriarcha Jerozolimy Zachariasz. Wtedy także uprowadzona została do Persji jerozolimska relikwia Krzyża świętego.

Po zwycięstwie, jakie cesarz Herakliusz odniósł w 628 nad Chosroesem, Persowie zostali zmuszeni do oddania relikwii.

Na pamiątkę obu tych wydarzeń obchodzimy 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które już za 9 dni.

Podzielone relikwie trafiły do wielu kościołów na świecie. Dziś duże fragmenty znajdują się w kościele św. Goduli w Brukseli, w bazylice Santa Croce w Rzymie oraz w katedrze Notre Dame w Paryżu.

W Polsce cząstki relikwii posiada m.in. Bazylika Katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, Bazylika Świętej Trójcy na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich oraz Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach.

Katedralna relikwia została parafii przekazana w 1024 roku, a więc niemal 1000 lat temu, i od tego czasu jest czczona w naszym kościele.

Kolejna okazja do tego już w piątek 11-09 od 20.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *